Varázslatos panelház

Varázslatos panelház

A panellakások magyarországi megjelenése az 50-es évek végére tehető, amikor a gyorsan és nagy számban szükséges lakásigény kielégítésének fő eszközévé váltak. Nagyjából harminc évig tartó beruházási hullámban, százezres nagyságrendben épültek országszerte ezen épületek. Előnyös szakipari megközelítés mellett, a társadalom összekovácsolását is várták a koncentráltan nagy számban épülő lakástípustól.

Szakipari megközelítés

A panelházak előre gyártott elemekből álló, dobozos szerkezetű épületek. Jellemzően 3-4, illetve 8-10 emeletes házak és háztömbök, de elvétve 1-2 szintes, továbbá 15-20 szintet tartalmazó felépítményekkel is találkozhatunk. A lakások belmagassága szinte kivétel nélkül 2,6 m, ahogy a határoló falazat és válaszfalazat is a technológia szerint való, előregyártott elemekből áll. Az épülethatároló falazat hőszigetelést általában ugyan tartalmaz, de ezzel együtt is hátrányos a panel épületek hőátbocsátási tényezője. Az egyes elemek vasbeton szerkezetűek, amelyek kapcsolódását a beépített vas elemek hegesztésével, majd betonnal való kiöntésével biztosították. Az épületek megalkotásakor, 30-50 éves élettartamot becsültek a konstrukciónak, azonban manapság ez 100-120 évre emelkedett, mivel a szerkezetek állékonysága stabil, igazán jelentős állagromlás nem állapítható meg, még az első épületeknél sem.

Élet a panelházban

A panelházak zárt lépcsőházas, zárt folyosós épületek, ahol koncentráltan, nagy számban, viszonylag kis helyen él sok ember. A túlkoncentrált elhelyezés, a rendelkezésre álló tér maximális kihasználása társadalmilag hatékony eszköz volt, de a mindennapok számos kihívással állíthatják szembe a lakókat. Az élettereket vékony és hangszigeteléssel nem rendelkező falak választják el egymástól, ráadásul ezek nagy anyagsűrűségű beton falak, amelyek jó hangvezető képességgel is rendelkeznek. A szomszédok privát élete, de akár az egymástól távolabb lévő lakások felújítása is a jó hangvezetésnek köszönhetően kellemetlenségeket okozhat a bent élőknek. Ami még sok esetben kérdés, a lakások elosztása, ami a panel épületek megalkotásakor még más társadalmi kultúrát és igényszintet követett. Akkoriban még az amerikai-konyha ismeretlen fogalom volt, amely a családok folyamatosabb együttélését biztosítja. Azonban az összkomfort, a helyiségekben tapasztalható meleg, külön Wc, több épülettípusban gardrób helyiség és az önálló élettér jelentős előrelépést biztosított a társadalmi nívóban, így a panelházak kitörésnek számítottak a rossz minőségű, hiányos lakhatást biztosító otthonokból.

Panel reneszánsz

A panel épületek, lakások reneszánszukat élik, amely két szempontból is vizsgálható. Ahogy már említettük, az épülettípus megszületésével jelentős pozitív életérzés övezte a lakókat és ez a fajta hatás végig kísérte a beruházásokat, illetve az épületek történelmét. A 90-es évek kezdetén, megszűntek a klasszikus panelház beruházások és az ingatlanokhoz kötődő igényszint változni kezdett. Az építészeti stílus alakulóban volt és megjelentek az újkori lakóparkok, amelyek más technológiai, esztétikai, társadalmi igényeket szólítottak meg és szolgáltak ki. Nagyjából 10-15 év telt el, amikor is jelentős hátrányba szorultak a panelépítmények, mivel a megváltozott igényszintek közepette, a múlt szürke és elavult emlékét idézték. Ez tükröződött az árakon és piaci elhelyezkedésen is, de a 2000-es évek végén elindult panelprogramnak köszönhetően, a panelházak kezdtek megújulni és színes ruhába öltözve, feledtették a múlt szürke lenyomatát. A panelházak ismét a figyelem középpontja felé kezdtek haladni, mivel hosszú évekig tetszetősebb formával, de a téglaházakhoz képest, jelentős árelőnnyel voltak megvásárolhatóak. Ezen folyamatban lévő ár olló manapság bezárult és gyakorlatilag azonos áron vásárolhatunk panel és téglaszerkezetű ingatlanokat. A panelházak mára szebb külsővel és e mellett kényelmet biztosító komforttal, továbbá némi fantáziával minden hátrányt feledtető megjelenéssel, vonzó piaci termékké váltak ismét.

További érdekes párhuzam, hogy manapság használatos építési technológia a magas építésű házak esetében, a vasbeton szerkezet. Igaz, ezek nem előregyártott elemek, hanem úgynevezett monolit vasbeton rendszerek, amely annyiban különböznek klasszikus panel elődjeiktől, hogy a helyszínen öntik őket és esetleg tartalmaznak tégla kitöltő falazatot a válaszfalak esetében. A gazdasági igények, a minél magasabb profittartalom, szintén magával hozta a maximális helykihasználást és a minél több, egységnyi helyen kialakítható lakásszámot. Ez volt korábban a gyors, lakhatás megoldására szolgáló koncepció. Manapság tehát, sok lakást igyekeznek építeni egy telken belül, vasbeton tartószerkezettel, szépen burkolva, amelyből ha kiemeljük a mai kor látványelemeit, hasonló koncepciót kapunk, mint a korábbi panelházak esete. Természetesen nem húzhatunk egyenlőségjelet egy panelház és mai, új építésű tömbház között, mivel többek között az építőanyagok minősége, a szigetelés, energetikai hatékonyság növelése és egyéb, például gépkocsi tároló megoldásai számos ponton különbséget tesznek, de mégis, számos párhuzam állítható fel ezen épületek jellegében.

A korabeli jól átgondolt építészeti koncepciónak köszönhetően, vélhetően sokáig élvezhetjük még a panel lakások adta életérzést és a megújuló külső, a panelprogram esztétikailag is beilleszti ezen szerkezeteket a mai kor látványigényébe, ahol színes falaival és energetikai feljavításával megállják helyüket a modern építészet alkotásai között.

^ Go up
Tips
Regisztráljon oldalunkon, mint kereső és ezzel célzott a feltételeknek megfelelő ingatlanokról kaphat ajánlatokat.
I don't want any more tips