5 tipp, hogy mindennek meglegyen a helye az otthonunkban

otthon, rendezett lakás

Az ilyen állapot megteremtése – és annak fenntartása – nem lehetetlen, csak egy kis elhivatottság és néhány okos ötlet kell hozzá: lássuk, milyen módszerek segíthetnek abban, hogy mindennek helyet találjunk! 

1. Kezdjük a szelektálással

Az első lépés legyen az, hogy megszabadulunk mindentől, amire már nincs szükségünk. Nézzük át az összes ruhát, használati tárgyat, kutassuk át a fiókokat és a szekrényeket és gyűjtsük össze azt, amit legalább egy éve egyáltalán nem használtunk. Ha nem fűz az adott eszközhöz valamilyen szentimentális emlék, és az is biztos, hogy a jövőben sem lesz rá szükségünk, ajándékozzuk el vagy dobjuk ki, így jóval könnyebb lesz a rend megteremtése és fenntartása is. Idővel persze újra összegyűlhetnek a haszontalan holmik, ezért rendszeresen szelektáljunk, így megelőzhetjük a kaotikus helyzetek kialakulását. 

2. Vegyük figyelembe azt, hogy mit hol használunk

A rendszerezés során érdemes odafigyelni arra, hogy az egyes tárgyakat azokban a helyiségekben helyezzük el, ahol a leggyakrabban szükségünk van rájuk. A protein és egyéb táplálékkiegészítők a konyhában kapjanak helyet, a napszemüvegeket tároljuk az előszobában, az alsóneműket pedig a hálóban: ez azért jó megoldás, mert használat után sokkal nagyobb eséllyel tesszük az egyes tárgyakat a helyükre, ha ehhez nem kell átsétálnunk az egész lakáson – sőt, nagy valószínűséggel az sem fog gondot okozni, hogy nem tudjuk, hol találjuk azt az eszközt, amire éppen szükségünk van. 

3. Használjunk kisebb dobozokat, rendszerezőket

Az igazán kaotikus helyzetek sokszor azért alakulnak ki, mert az apróbb tárgyakat – noteszeket, szemüvegeket, iratokat, kábeleket – inkább szem előtt hagyjuk, mert nem szeretnénk elveszíteni azokat. Az persze nem gond, ha egy fontos dokumentumot az étkezőasztalon hagyunk, az itt felejtett apróságok azonban gyorsan sokasodhatnak, ennek köszönhetően pedig hamarosan fogalmunk sem lesz arról, hogy mit hova tettünk le. Ezért érdemes dedikált tárolóhelyeket kialakítani az ilyen, minden nap használt tárgyaknak: válasszunk dekoratív dobozokat, melyek a lakás stílusához is illenek, és lehetőség szerint címkézzünk fel mindent, így biztosan tudni fogjuk, mit hol kell keresnünk. 

4. A tárolóhelyeket ne hagyjuk kihasználatlanul 

Az ágyneműtartó, a szekrények teteje, az ágy alatti terület tökéletes tárolóhelyet biztosít a ritkábban használt tárgyaknak, melyek épségére is vigyázni szeretnénk. Ha a télikabátoknak, a tartalék szőnyegnek vagy a sífelszerelésnek keresünk helyet, itt nyugodtan elrejthetjük őket, így nem lesznek szem előtt, a könnyebben hozzáférhető szekrényeket és polcokat pedig azoknak az eszközöknek tarthatjuk fenn, melyeket nap mint nap használunk. 

5. Alakítsunk ki egy rendrakási rutint

A rend fenntartása érdekében nagyon fontos lépést tettünk azzal, hogy mindennek megtaláltuk a helyét, ezt követően azonban könnyű visszatérni a régi rossz szokásokhoz. Ahhoz, hogy ezeken változtassunk, csak egy kis odafigyelés és tudatosság szükséges: hagyjunk fel a kifogásokkal és a halogatással, és próbáljunk meg mindig minden apróságot azonnal a helyére rakni. Erre persze nincs mindig elég idő, ezért a nap végén szánjunk öt percet arra, hogy minden elől maradt tárgyat elpakolunk – ezt ne hagyjuk másnapra akkor sem, ha nagyon fáradtak vagyunk. 

Ez az öt perc nem sok idő, de arra éppen elég, hogy a kocsikulcs, a kutya játékai vagy a protein a helyére kerüljön, így reggel egy rendezett, takaros otthonban ébredhetünk, ez pedig egész napra meg fogja határozni a hangulatunkat.

^ Fel
Tipp
Ha egyszerűen szeretné tudni, a kereséshez vagy kínálathoz éppen melyik hirdetés társítható, használja a kereslet-kínálat funkciót!
Nem szeretnék több tippet