Hogyan növeli a hőszigetelés egy ingatlan értékét?

Ingatlan szigetelés, hőszigetelés

Ezt általában a fenntartható üzemeltetés követi, hiszen nem pusztán komfortosan szeretnénk érezni magunkat, de mindezzel megtakarítást is szeretnénk elérni. Az ingatlan tudatos értéknövelése is a szempontok közé kerülhet, mi pedig most ezt fogjuk körbejárni.

Hatékony épület

Az, hogy ki milyen hőmérsékleten érzi magát jól akár télen, akár nyáron a lakásban egyéni ízlés kérdése, ugyanakkor az épület hatékonysága nem szubjektív, hanem mérhető és összehasonlítható adat. Hasonlóan egy autóhoz: az, hogy ki milyen gyorsan vezet egyéni döntés kérdése, de ettől még nem lesz másodlagos, hogy mekkora a jármű fogyasztása.

A megfelelően hőszigetelt ingatlanok kevesebb energiát használnak, olcsóbban és hatékonyabban lehet őket fűteni és hűteni. A külső léghőmérséklet kevésbé befolyásolja azt, hogy bent milyen hőfokot választunk és teremtünk. Ez akkor is igaz, ha 20°C-on érezzük magunkat jól, és akkor is, ha 30°C-on.

Nem pusztán relatív érzetekkel lehet mindezt kifejezni, hanem a hőátbocsátási tényezővel, ami meghatározza, hogy mennyi hőenergia távozik egy felületen keresztül a melegebb oldalról a hidegebb felé. A megfelelő érték önmagában érték és értéknövelő, pont úgy, mint egy autó fogyasztása vagy végsebessége.

A megfelelő szigetelő rendszer kiépítésével vagy az épület utólagos hőszigetelésével az ingatlan üzemeltetésének hatékonyságát növeljük függetlenül attól, hogy ezt mi saját magunk milyen mértékben használjuk ki.

Az igényes és teljes hőszigetelés ér sokat

A hőszigetelés két esetben igazán értéknövelő beruházás: ha teljes rendszert építünk ki és ha azt igényesen csináltatjuk. A félmegoldások és barkácsolt utólagos hőszigetelések akár ellentétes érzéseket is kelthetnek az ingatlanpiacon. Egy potenciális vásárló nem azt fogja látni, hogy milyen jó, legalább részben el van végezve a munka, hanem arra kap bizonyítékot, hogy a szigetelés egyébként rossz és valamilyen okból nem is lett megcsinálva.

A teljes szigetelés alatt a homlokzat és a lábazat szigetelése mellett a tető vagy a födém szigetelését értjük, de egyáltalán nem másodlagos az épületen belüli falak, a padló vagy az emeletközi födémek hő- és hangszigetelése sem. A falak mellett külön figyelmet érdemelnek a nyílászárók, amik nélkül nem lehet hatékony rendszert kiépíteni.

Egy szakértői vizsgálat során azonnal kiderül, mennyire precíz volt a kivitelezés, egy hőkamera rögtön megmutatja a mesterek eltitkolt hibáit. Nincs hőhídmentes épület és tökéletes felújítás, de nagyon gyorsan elillanhat a bizalom és ezzel az értéknövekedés, ha a kivitelezés gyenge minőségű. A szigetelésbe vesző, kibonthatatlan és cserélhetetlen vezetékek látványa az egyik vörös zászló ebben a kérdésben.

A szigetelés kiépítése jellemzően együtt jár a homlokzat egészének megújulásával is. Ez jelentősen növeli az esztétikai élményt, végezzük tehát igényesen. Egy ingatlanról alkotott első benyomást a homlokzat fogja adni, ne szalasszuk el ennek igényes megújítását.

A szigetelés nem öregszik

A hőszigetelés nem használódik el, nem lesz kisebb a teljesítménye évek múltával sem. A megfelelően kivitelezett hőszigetelés élettartama megegyezik az épületével. Már csak ezért is nagyon fontos, hogy ha már kiépítjük, csináljuk meg jól. A hőszigetelésnél való spórolás olyan, mintha az építőtéglán akarnánk minőségi kompromisszumot hozni.

Ráadásul a hőszigetelés nem csak a lakók komfortérzetére és az ingatlan hatékony üzemeltetésére gyakorol kedvező hatást, hanem az épület szerkezetére is. A jól kiépített hőszigetelés védi az épület szerkezeti elemeit a külső hatásoktól, a fagytól, a közvetlen erős napsütéstől vagy akár a vizesedéstől.

A teljes hőszigetelés csökkenti a hőhidak mennyiségét és erejét, így nem csak a belső lakótér léghőmérséklete válik egyenletesen kellemessé, de a szerkezeten belüli különbségek is mérséklődnek. Ennek következtében a falak nedvesedése, penészesedése, a szerkezeti elemekre közvetlenül lecsapódó pára mennyisége csökken.

Nem pusztán arról van tehát szó, hogy a szigetelés élettartama azonos az épületével, hanem arról is, hogy a szigetelés megnöveli az épület várható élettartamát. A szerkezet elemei nem mállnak, nem kell nagy hőkülönbségeket és hőingadozásokat átélniük, csökken a fizikai feszültség bennük.

Kellemes mellékhatások

Ha igazán minőségi alapanyagokat választunk, akkor a hőszigetelés kiépítésével mást is nyerhetünk. Nem egy hőszigetelő anyagnak remek zajvédő hatása is van. Egy forgalmasabb út mentén álló ingatlan esetében a falak kőzetgyapot szigetelése és a nyílászárók cseréje csodákra képes, nyugodt és kényelmes lakásunk lehet. Ez a befektetés különösen a jó elhelyezkedésű, de zajos ingatlanok értékét növeli meg jelentősen.

A zajvédelem mellett a kőzetgyapot a tűzvédelem területén is remek választás, biztonságosabbá tehetjük vele ingatlanunkat. Egy XPS lábazati szigetelés olyan helyen is biztos védelmet nyújt a nedvesség, a hideg és a fizikai behatások ellen, ahol korábban ezek komoly kihívást jelentettek. 

Senki nem akar macerát

A teljes, a padlót, a főfalakat és a födémet is érintő szigetelés kiépítése nem kis munka. Nem csak a költségek tekintetében, de a vele járó kényelmetlenségek nézve sem. Persze, a homlokzat szigetelés gyorsan megvan és egy nyílászárót cserélni sem a világ, de mindenképpen macera. Ráadásul ezek dominóhatást indítanak el: ha kicseréltük az ablakot, akkor csak festeni is kellene. Ebbe nem sokan szeretnének belekezdeni.

Nem csak a nyűg a gond, hanem a munkaerőhiány is. Egyre nehezebb megfelelő szakembert találni és a trend nem látszik fordulni. Ez egyre jobban felértékeli az olyan ingatlanokat, ahol nem szükséges komoly beavatkozásokat végezni ahhoz, hogy a kor elvárásainak megfelelő minőségben használhatóak legyenek. Minél kevesebb mester és szakember szükséges egy ingatlan használatba vételéhez, annál keresettebb lehet.

Versenyképesség és környezeti alkalmazkodás

A szigetelés nem öregszik, de az elvárások folyamatosan növekednek az ingatlanok felszereltsége iránt. Ami ma még elfogadható, holnap már elavult lesz. Éppen ezért szükséges időben lépni és a minimálisan elvárt szint feletti hatékonyságúvá változtatni ingatlanunkat. Az utólagos hőszigetelés növeli az ingatlan értékét, míg a szigetelés hiánya egyre nagyobb hátrány lesz.

Az éghajlatváltozás tény, és ugyan ökológiai lábnyomunk hőszigeteléssel történő kisebbé varázsolása segíti ennek mérséklését, a folyamat világviszonylatban biztosan nem fog a mi életünkben érdemben pozitív irányba fordulni. A hőszigetelésnek az igazi szerepe az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás adja.

Az alkalmazkodás lényege, az éghajlatváltozás hatásaira való felkészülést jelent. A hőszigetelés elsősorban nem azért lesz fontos, mert csökken a rezsiszámla, hanem azért, mert az épület belsejének élhetősége jelentős mértékben függetleníthető a külső hőmérséklettől és időjárási helyzettől. Az időjárás egyre szélsőségesebb lesz, egyre forróbb nyarak következnek, időnként rövid idő alatt is drasztikusan változó hőmérséklettel. Ebben a helyzetben kulcsfontosságúvá válik a hőszigetelés, ami megteremti lakóterünk biztonságos és kiszámítható hőmérsékletét.

A jó hőszigetelés hiánya hamarosan olyan drasztikus értékcsökkentő tényező lesz, mint napjainkban az, ha egy társasházi lakás komfort nélküli. A gyakorlatban élhetetlen. Sajnos afelé haladunk, hogy a hőszigetelésnek záros határidőn belül ugyanilyen szerepe lesz: megfelelő rendszerek nélkül lakhatatlanná válnak ingatlanjaink. 

 

^ Fel