Mit tehetünk, ha nincs elég pénzünk a vágyott otthonra?

ingatlan finanszírozás, lakáshitel

Ez persze nem azt jelenti, hogy végleg le kell mondani a terveinkről: több olyan stratégia, lehetőség létezik, melyek segíthetnek közelebb jutni álmaink otthonához. Lássuk, mik ezek! 

Tűzzünk ki reális célokat

Sokan nem szeretik ezt hallani, azonban kétségtelen tény, hogy mindannyian más kiadásokat engedhetünk meg magunknak. Lehet, hogy álmaink otthona egy hatalmas, többszintes, medencés családi ház, ha azonban az anyagi helyzetünk ezt nem teszi lehetővé, kénytelenek vagyunk egy időre lemondani erről – feltéve persze, hogy szeretnénk felelősségteljes döntést hozni. 

Ez nem azt jelenti, hogy soha nem érhetjük el a célunkat, de most gondolkodjunk egy kicsit reálisan: ha vásárolunk egy kisebb alapterületű, de jó elhelyezkedésű lakást, melyhez csak egy alacsony összegű hitelre van szükség, ezt néhány év múlva magasabb áron értékesíthetjük, és tovább léphetünk egy nagyobb ingatlan irányába, előbb-utóbb pedig – ha tudatosan készülünk erre – megvásárolhatjuk majd az álom otthonunkat, ahol aztán akár az egész életünket leélhetjük. 

Nézzünk utána a számunkra elérhető állami támogatásoknak

Magyarországon számos olyan támogatási forma létezik, mely segítségünkre lehet a lakásvásárlásban – ezek közül a legfontosabb a falusi CSOK, a CSOK Plusz és a babaváró hitel. 

A falusi CSOK – nevéből következően – kizárólag bizonyos preferált kistelepüléseken és a külterületeken lévő lakóingatlanokra igényelhető. Ez egy vissza nem térítendő támogatás, melynek összege – és a segítségével felvehető hitel nagysága – elsősorban a gyermekeink meglévő vagy vállalt számától függ. Azt fontos tudni, hogy az igénylőknek 10 évig életvitelszerűen a támogatással érintett ingatlanban kell élniük, ez a lehetőség tehát nem a befektetési célú lakásvásárlást segíti elő. A támogatás összege három gyermek esetén legfeljebb 15 millió forint, ami mellé kedvezményesen vehetünk fel hitelt is – szintén a gyermekek számától függően. 

A CSOK Plusz egy kamattámogatott hitel, legfeljebb 3 százalékos kamattal, ami már az ország egész területén felhasználható – ha az egyéb feltételek adottak, akár a falusi CSOK mellett is. Ezt azok a házaspárok vehetik igénybe, akik még szeretnének gyermeket vállalni, a feleség pedig nem múlt el 41 éves. A második gyermek megszületése után gyermekenként 10 millió forintot elengednek a fennálló tőketartozásból, a hitel maximuma pedig az ingatlantól és a vállalt gyerekek számától függően 50 millió forint. 

A babaváró hitel egy szabad felhasználású kölcsön, melynek legmagasabb összege 11 millió forint. Ebben az esetben a feleség legfeljebb 30 éves lehet; a második gyermek megszületése után a tartozás 30 százalékát, a harmadik után a 100 százalékát elengedik. Bár szabad felhasználású hitelről van szó, ezt akár az önerőre is költhetjük, így lakásvásárlás esetén mindenképpen érdemes figyelembe venni ezt a lehetőséget is.

Kérjünk szakértő segítséget

Amikor a lakásvásárlással kapcsolatban kell döntést hoznunk, nagy segítséget jelenthet egy pénzügyi tanácsadó felkeresése, aki felvilágosíthat minket minden szükséges kérdésben: tőle megtudhatjuk, hogy a jövedelmünk alapján milyen összegű hitelre lehetünk jogosultak, de azt is, hogy havonta milyen törlesztőrészletekre számíthatunk.

Ugyanilyen fontos az is, hogy találjunk egy megbízható ügyvédet, aki nemcsak a vételi szándéknyilatkozat vagy az adásvételi szerződés megfogalmazásában segíthet nekünk, de felkészíthet minket arra is, hogy a lakásvásárlás milyen egyéb, rejtett költségekkel – illetékkel, közjegyzői és ügyvédi díjakkal – járhat együtt. Természetesen a szakemberek számára is fizetni fogunk, a segítségüknek köszönhetően azonban hosszú távon sokat spórolhatunk, így ezt a kiadást mindenképpen érdemes bevállalni. 

Mindig megfontoltan döntsünk!

Amennyiben nem áll rendelkezésünkre az általunk vágyott otthon vételára, úgy biztosak lehetünk abban, hogy szükségünk lesz lakáshitelre, a banki kérdések útvesztőiben azonban mindenkinek könnyű lehet elveszni. Ha megtaláltuk a számunkra tökéletes lakást, várjunk még a vételi szándéknyilatkozat aláírásával, és először konzultáljunk egy témában jártas szakemberrel: könnyen lehet, hogy a pénzügyi lehetőségeinket nem mértük fel megfelelően, egy rosszul megválasztott hitel azonban veszélybe sodorhatja az anyagi biztonságunkat, így könnyen lehet, hogy egy időre le kell adnunk az igényeinkből. Döntsünk megfontoltan, hiszen választásunk sokszor évtizedekre szóló elköteleződéssel jár együtt. 

^ Fel