Napelem telepítés Magyarországon: milyen engedélyekre és dokumentumokra lesz szükséged?
Napelem telepítés Magyarországon
Akár lakossági felhasználásra, akár ipari fogyasztóként vagy napelem parkba befektető vállalkozóként szeretnénk telepíteni napelemeket, az adott ország jogszabályi környezete szablya meg, hogy milyen törvényi kötelezettségeink vannak. Magyarországon a megújuló energiaforrások minél szélesebb körű használatát az Európai Unió is számos projekttel ösztönzi, ezért nagyon sokat megspórolhattok azzal, ha tisztában vagytok az engedélyeztetés menetével és nem járjátok a törvénykezés útvesztőiben a felesleges köröket, hiszen minden egyes nap, amit elvesztegettek, nem termel nektek zöldenergiát. Mivel ezzel a magyarországi és az Unió törvényalkotói is tisztában vannak, a zöldenergia-használat népszerűsítésében az egyszerűségre és az átláthatóságra törekedtek.
Engedélyeztetés és dokumentáció
A jelenlegi szabályozás szerint, ha egy tetőre szerelt napelemes rendszer teljesítménye nem haladja meg az 50 kWp-t, akkor semmilyen engedélyre nem lesz szükségetek, már pattinthatjátok is fel a tetőre a napelem modulokat – na jó ne ti, hanem szigorúan szakember végezze a munkát! Eláruljuk, hogy kWp a napelemek ideális teljesítményének a mértékegysége, vagyis a kilowatt peak azt a teljesítményt jelenti, amelyet a napelemek maximálisan teljesíteni tudnak megfelelő időjárási viszonyok között. Ha engedélyeztetési kötelezettség nincs is, a bejelentési kötelezettség a helyi elektromos hálózat üzemeltetője felé viszont kötelező.
Amennyiben nagyobb teljesítményű rendszert szeretnél, és nem elég az 50 kWp-t, vagy nem a tetődre szeretnéd felszerelni, hanem a talajon szeretnéd elhelyezni, akkor építési engedélyeztetési folyamatot kell elindítanod. Ilyen esetben a napelemes rendszert terveztetni kell, amelyet a helyi építésügyi hatóság ellenőrizni fog. A gördülékeny ügyintézés érdekében legjobb, ha szakemberekre bízod magad. Az ST Solar a napelem telepítés adminisztratív részében is tud segíteni, mint ahogy majd a tökéletes kivitelezésben is. A lakossági felhasználás során azonban ez a mennyiség bőven elég lesz, hiszen ez közel 55.000 kWh-nak felel meg, amely még a közösségi intézmények, iskolák, óvodák energiafelhasználását is kielégíti.
Mire érdemes még figyelni?
Az engedélyeztetés és a kivitelezés során figyelni kell majd arra is, amit a kormány a napelemes rendszerek elhelyezésével 2024 őszén egy új jogszabályban rögzített. Az új jogszabály szerint a napelemeket vagy napkollektorokat szabályos geometriai rendben kell elhelyezni a tetőfelületeken, úgy, hogy azok nem lóghatnak ki a tető határain. Továbbá sem az erkélyeken, sem műemlék épületeken nem lehet elhelyezni napelemet. Az erkélyeken sem önálló tartószerkezeten, sem az erkély szerkezetébe beépített módon nem kerülhet fel napelem. Műemlék telkén vagy műemléki területen lévő épületen, alsóépületen, istállón stb., napelem és napkollektor kizárólag az Örökségvédelmi Hatóság engedélyével helyezhető el. A szabályozás külön kitér a gépjárművárakozó területek napelemes árnyékolására, valamint a vegyes és gazdasági építési övezetekben a napelemek elhelyezésére. Az új jogszabály 2025. január 1-jén lép életbe.
Ezért érdemes már most a kapcsolatot felvenni a kivitelezőkkel, hogy körül tekintően lássatok neki a kivitelezésnek!