Értékbecslőt hívni vásárlás előtt?
Állapotfelmérés, esetleges teendők, sürgős vagy halasztható javítások, ezekhez mind egy gyakorlott autószerelő ad tanácsokat. A jogi ellenőrzős, ma már e téren kötelező eljárás lett. Tisztelet a kivételnek természetesen, de még mindig gyakori, hogy jóval nagyobb értékű elköteleződés esetén, mint egy családi ház, nem kér a vásárló szakipari áttekintést, esetleges akut vagy várható teendőkről véleményt olyan személytől, aki sok száz vagy ezer ingatlant látott egy kicsit más szemmel.
Milyen módszerekkel dolgozik az értékbecslő?
A becslő nem igények és szükségletek tükrében vizsgálja az ingatlant, hanem objektíven közelíti meg azt, összehasonlítva a környezetben található hasonló, illetve eltérő ingatlanok paramétereivel. A szakma természetesen hasznosít szubjektív hozzáállást is, de a módszertanok alapja racionális és piaci viszonyokat vizsgáló.
Az alapvető módszer, a piaci összehasonlítás eljárás, ahol jellemzően öt, megfelelően hasonló ingatlannal kerül összehasonlításra az ingatlan, amit értékelni szeretnénk. Mivel szinte biztos, hogy öt teljesen hasonló ingatlant nem lehet találni, ezért korrekciós tételeket alkalmaz a szakma, hogy a különbözőségeket törekedjen azonos nevezőre hozni.
Inkább ellenőrző vagy ritkábban használt értékmegállapítási módszer a nettó pótlási költség, ahol a látott ingatlan teljesen azonos állapotában való újra előállítását szükséges megállapítani. Ez igen komoly kihívás, mivel reprodukálni például egy közepes állapotú ingatlant, szinte lehetetlen. A piacon nem összehasonlítható ingatlanok esetében, például közintézmények, templom, stb., azonban ezen módszer használata lehet megoldás.
Szintén ellenőrző vagy kiegészítő módszer a hozam elvű megközelítés, ahol az ingatlan jövedelemtermelő képessége alapján történik az érték meghatározása. Ez leginkább üzleti jellegű ingatlanok esetében használatos, de szintén hozhat torz eredményt, a felhasznált adatok és részinformációk pontatlansága miatt.
A fenti módszerek speciális esetekben, vegyes használattal mutatják meg az ingatlan értékét, illetve szükség esetén almódszerek alkalmazása szükséges.
Hogyan dolgozik a becslő?
Az értékbecslés elengedhetetlen eleme a helyszíni, érzékszervi megállapítás, amely alapján megállapításra kerül az ingatlan állapota, felszereltsége, környezete, mérete, szakipari benyomások rögzítése, különböző behatások feltérképezése, fotókkal való dokumentáció készítése, adatok rögzítése.
A helyszíni szemlét követően, háttérmunka kezdődik, ahol szükség esetén elkészül az ingatlan alaprajza, pontos méretezése és a paraméterek alapján, úgynevezett korrekciós tábla készül, amely a hasonló ingatlanok felkutatása után, tartalmazza azt a finomhangolást, ami a különbözőségeket igyekszik kiigazítani.
Az értékbecslési anyagban készül egy leíró és egyéb táblázatos, összefoglaló anyagrész is, ahol az ingatlan bemutatása, értékre ható paraméterek és észrevételek olvashatóak.
Az ingatlan jogi ellenőrzése szintén az alapvető lépések egyike, ahol az ingatlan-nyilvántartás adatait vizsgálja a becslő, a jogi behatások, forgalomképesség, nyilvántartás rendezettsége, stb. a fő vizsgálati pontok.
Miért is érdemes vásárlás előtt becslőt hívni?
Egy ingatlan manapság igen magas értéket képvisel, hiszen egy lakás akár 100 millió forintot is érhet, egy családi ház pedig jóval e feletti értéket képviselhet. Ilyen értékekhez képest, egy értékbecslés jellemzően 30-50 ezer forint közötti összegért, számos olyan paramétert, információt hordozhat, ami akár döntő is lehet egy vásárlás kapcsán. Illetve, ha nem is hiúsul meg egy üzlet az észrevételek kapcsán, de olyan teendőkre és elvégzendő, akár akut vagy például hitelfelvétel kapcsán kritikus feladatokat térképezhet fel az értékbecslő, ami jóval könnyebben orvosolható még egy adás-vételi szerződés, foglaló átadása és folyamatosan lejáró fizetési határidő előtt.
Véleményt kaphatunk érzelmi befolyásoltságtól mentesen az ingatlan állapotáról, esetleg további, szakipari vizsgálatokra való szükségről, jogi hiányosságokról, üzemeltetési, beruházási igényekről, lehetőségekről, távlati eseményekről és azok lehetséges hatásairól egy ingatlannal kapcsolatban. Ezek mellett pedig, de nem utolsó sorban az értékbecslés számszaki eredménye is komoly támpontot adhat a vásárláshoz, illetve mindez eladás előtt lehet hasznos. Tisztább kép a vásárolt, eladás előtt álló ingatlanról és finomhangolt árképzés, a reálisabb értékmeghatározás érdekében, hogy se magas, se alacsony ár övezze az ingatlan piacra kerülését.